مقالات

راهنمایی خرید ضبط ماشین و سیستم صوتی

ضبط ماشین

قبل از اینکه اقدام به خرید ضبط ماشین کنید ویژگی های صدایی را که مد نظر دارید و دوست دارید صدای ضبط ماشین شما دقیقا به همان کیفیت و حجم مورد نظر شما باشد را مشخص کنید. مسئله مهمی که وجود دارد این است که ممکن است در بسیاری از مواقع صدا دهی سیستم صوتی که خریداری کرده اید با آن چیزی که تصور میکردید متفاوت باشد. برای اینکه از سیستم صوتی ماشین خود مطمئن شوید مراحل زیر را انجام دهید:
ابتدا در ماشین خود نشسته و درب ها و شیشه ماشین را ببندید سپس آهنگ مورد علاقه خود را با ضبط ماشین پخش کنید و صدای آن را بالا ببرید به صورتی که میزان صدا از حالت نرمالی که گوش میدهید بلند تر باشد و به موزیک با دقت گوش دهید.

اگر صدای آهنگ وضوح کافی نداشته باشد و یا صدای بیس ضبط زیاد باشد و شما را اذیت کند، می توانید با یک سری تنظیمات صدای ضبط ماشین را بهتر کنید مثلا صدای بیس را کمتر کنید تا وضوح صدا بهتر شود و اگر با زیاد کردن صدای ضبط کیفیت صدا کمتر شود و یا صداهای اضافه شنیده شود میتوانید با اضاف کردن تجهیزات به سیستم صوتی کیفیت صدا را بهتر کنید مثلا اضاف کردن آمپلی فایر و یا کم و زیاد کردن بیس یا ساب بر روی ضبط ماشین. در ادامه به تجهیزاتی که برای بهبود سیستم صوتی ماشین خود میتوانید اضاف کنید می پردازیم. 

تعویض بلندگوها

ممکن است بلنگوی های سیستم ماشین شما به اندازه کافی با کیفیت نباشند و تاثیر زیادی روی صدای ضبط ماشین شما بگذارد. با تعویض بلنگو ها بخش زیاید از کیفیت و حجم صدا بهبود پبدا خواهد کرد.و اگر بودجه کافی برای تعویض اسپیکر ندارید میتوانید برخی از اجزا  مانند قسمت جلوی اسپیکر و سایر قطعات اسپیکر  خود را تعویض کنید و در صورت رضایت نیاز به خرید اسپیکر جدید نخواید داشت. 

فاکتور های انتخاب اسپیکر مناسب برای ماشین

کیفیت صدا مهم ترین فاکتور انتخاب بلندگو برای ماشینتان است دقت کنید که حجم و کیفیت صدای بلنگو با هم تناسب داشته باشد یعنی صدای بلندگو با زیاد کردن نیز کیفیت مناسبی داشته باشد و گوش خراش نباشد.
سایز و شکل اسپیکر متناسب با ابعاد ماشین و میزان فضایی که در ماششین خود برای نصب بلندگو در اختیار دارید. اگر بلندگوی شما زیاد بزرگ باشد ممکن است برای نصب دچار مشکل شوید و یا مجبور شوید بخشی از قسمت های صندوق عقب ماشین را کم کرده و به بلندگو اختصاص دهید

بلندگوی شما از قدرت کافی بر خوردار باشد. برای تعیین میزان قدرت بلندگوی ماشین به میزان توان ماشین بر حسب وات و توان اسمی (RMS) نشان داده شده روی بلندگو توجه کنید. اسپیکر های معولی از ۳۰۰ وات تا ۸۰۰ وات قدرت دارند. برای مشاهده بلنگو های با کیفیت به مقاله

حساسیت بلندگو: حساسیت یعنی میزان قدرتی که بلندگوی ماشین نیاز دارد تا یک حجم مشخص از صدا را تولید کند و هر چه حساسیت اسپیکر بیشتر باشد قدرت کمتری برای تولید صدا نیاز دارد. پس بهتر است اسپیکری انتخاب کنید که حساسیت آن بیشتر باشد تا برای ایجاد صدا نیاز کمتری به استفاده از وسایل تقویت کننده مانند آمپلی فایر باشد.
در کنار بلندگوی خوب نیاز به یک سیستم پخش یا ضبط ماشین حرفه ایی نیز دارید تا همه امکانات را برای شما فراهم کند و به راحتی به گوشی همراه شما متصل شود. برای اطلاع از بهترین ضبط های ماشین به مقاله بهترین ضبط های ماشین ۲۰۱۹ مراجعه کنید.

اضاف کردن و یا تعویض آمپلی فایر

آمپلی فایر یک دستگاه است که سیگنال های صوتی را دریافت و آنها را تقویت  می کند. اگر سیگنال های وارد شده به بلندگو برای پخش صدا ضعیف باشد آمپلی فایر با تقویت کردن سیگنال صوتی باعث خروج صدای بهتر از بلندگو می شود. در اکثر بلند گوهای ماشین یک قطعه آمپلی فایر قرار گرفته است اما این قطعه قدرت کافی برای تقویت صدا ندارد و بلندگوی شما نیاز به یک آمپلی فایر مجزا برای تقویت صدا دارد.  هنگامی که آمپلی فایر را به سیستم صوتی ماشین خود اضافه می کنید به راحتی حجم صدای ضبط ماشین شما زیاد می شود البته نصب یک آمپلی فایر قدرتمند نیاز به اسپیکرهای قوی نیز دارد تا همه ویژگی های یک سیستم صوتی حرفه ایی را به شما بدهد. در ادامه به مواردی که نیاز به نصب آمپلی فایر دارید اشاره می کنیم

برای افزایش صدای بلندگو بدون کاهش کیفیت صدا زمانی که بخواهید ساب ووفر اضافه کنید یک آمپلی فایر هم برای بهبود صدای آن نصب کنید میتوانید به جای اضاف کردن اسپیکر برای افزایش صدا از آمپلی فایر استفاده کنید و صدای اسپیکر های فعلی خود را بالا ببرید.

اضافه کردن ساب ووفر

برای افزایش بیس (bass) در سیستم صدای ماشین بهترین گزینه اضافه کردن سابووفر است. مواردی که در خرید سابووفر باید توجه کنید شامل موارد زیر است
اندازه ساب ووفر: اندازه ساب ووفر ها در میزان صدای صدای آن ها موثر است به طوری که ساب های بزرگتر صدای بیشتری دارند و بیس بیشتری به ضبط ماشین می دهد. این نکته را حتما در نظر داشته باشد که در صورت خرید سابووفر های بزرگ در ماشین خود فضا برای نصب آن نیز وجود داشته باشد.

قدرت و حساسیت ساب: میزان توان ساب ووفر و حساسیت آن همچنین رنج فرکانس صدای ساب ووفر از موارد مهمی است که باید در انتخاب به آن دقت کنید
اندازه و نوع ساب باکس: نوع ساب باکس یا همان جعبه ایی که ساب ووفر در آن قرار می گیرد در نوع و حجم صدای آن تاثیر می گذارد به صورتی که اگر جعبه کوچکتر و کاملا بسته باشد صدای بم تر و دقیق تری به شما می دهد.

پس از نصب آمپلی فایر های قدرتمند ممکن است توانایی باترین ماشین شما برای برق رسانی به آمپلی فایر کمی دچار مشکل شود مثلا هنگام زیاد کردن صدای ضبط  دچار مشکل شوید و یا نور چراغ های ماشین شما کمتر شود. این مشکل با اضافه کردن یک خازن مخصوص(capacitor) برطرف میشود خازن میزان آمپر مورد نیاز برای کارکردن آمپلی فایر را فراهم و فشار باتری را کم میکند.

چک کردن کابل ها و نصب درست سیستم صوتی

پس از انتخاب اجزای سیستم صوتی ماشین خود باید آنها را به صورت صحیح و بدون مشکی در ماشین خود نصب نمایید این کار را به افراد متخصص بسپارید تا از درستی آن مطمئن باشید. گاهی اوقات به دلیل خراب بودن کابلها و یا عدم اتصال صحیح کابل ها سیستم شما کیفیت لازم را از دست می دهد. استفاده از کابل با کیفیت برای آمپلی فایر باعث انتقال بهتر سیگنال به آمپلی فایر می شود و از صداهای اضافه و نویز های حاصل از سیم ها جلوگیری می کند.  دقت کنید که کابل کشی ها و جنس کابل ها مخصوص سیستم صوتی ماشین شما طراحی شده باشد و از هر کابلی استفاده نکنید. برخی از کابل ها دارای اتصالات راحتی هستند که شما میتوانید به راحتی بدون بریدن سیم آنها را تعویض و یا نصب نمایید.

همچنین پیج اینستاگرام کیان شاپ و صفحه آپارات ما را دنبال کنید .

ضبط ماشین دست دوم

محصولات دست دوم زیادی در بازار وجود دارند به لطف دیوار و شیپور که در این شرایط اقتصادی کمک زیادی را به چرخه استخدام و خرید و فروش محصولات انجام میدهند . بازار محصولات دست دوم هم هرچه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است . در بحث ضبط ماشین اما برای خرید و فروش این محصولات باید دقت داشته باشید . در خودرو های ایرانی بخاطر کیفیت پایین سیم کشی ها و باتری خودرو ممکن است به دلیل تناوب برق برد پخش خودرو ضعیف شود و در نتیجه پس از مدت کوتاهی از استفاده محصول غیر قابل استفاده باشد . به همین دلیل در انتخاب پخش دست دوم دقت کنید . ضمنا برای بررسی برد دستگاه پخش هیچ راهی وجود ندارد . در نتیجه سعی کنید در صورت تمایل به خرید ضبط ماشین دست دوم از افراد آشنا خریداری کنید .

ضبط.ماشین

محصولات موجود در فروشگاه ، جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه محصول مراجعه کنید همچنین در صورتی که سوالی داشتید با ما در تماس باشید . کیان شاپ همراه شماست

برای مشاهده کلیه محصولات ضبط ماشین اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *